Az Európai Bizottság augusztus 31-én jelentette be, hogy az uniós brüsszeli testület jóváhagyta a Nagykunsági birspálinka elnevezés felvételét az oltalom alatt álló eredetmegjelölések nyilvántartásába.

A Nagykunsági birspálinka a nevéből eredő magyar régióban termesztett birsalmából készült gyümölcspárlat. Illatában viaszos, fűszeres karaktereket hordoz, ízében a fanyar, az édes jegyeket, citrusos, édeskésen lekváros jegyek egészítik ki. A gyümölcs alacsonyabb cukortartalma miatt, e pálinka főzése speciális szaktudást igényel. A Nagykunsági birspálinkát legalább 50%-ban a Mezőtúri birsfajta párlata alkotja.

Az oltalom alatt álló eredetmegjelölés azoknak a termékeknek a nevét védi, amelyek egy konkrét régióból származnak, illetve amelyeket egyedülálló, hagyományos módszerrel állítanak elő. Az Európai Unióban nyilvántartásba vett és oltalom alatt álló mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek, borok és szeszes italok földrajzi jelzéseit (GI) rögzítő eAmbrosia nevű adatbázisban 3435, oltalom alatt álló eredetmegjelölésű termék található. Jelenleg 25 magyar élelmiszer, 38 magyar bor és most a Nagykunsági birsalmapálinkával együtt, már 11 magyar szeszes ital elnevezése védett az Európai Unió területén.

Az Európai Bizottság eredetvédett oltalma nemcsak a kiemelkedő hazai termék elismerését jelenti világszerte, hanem egyúttal gazdasági hasznot és előnyt is biztosít az előállítók és az ország számára. Az így elismert agrártermékek jóval magasabb áron értékesíthetők, éppen ezért vannak további hazai termékek és élelmiszerek, amelyek nemzeti oltalom alatt állnak, és folyamatban van uniós oltalmuk elismerése iránti kérelem. Ilyen többek között a nagykunsági szilvapálinka, a homokháti őszibarack pálinka, a nagykörűi cseresznyepálinka, a madarasi birspálinka, a sárréti kökénypálinka, és előbb-utóbb ebbe sorba kerülhet a göcseji körtepálinka, valamint a pannonhalmi törkölypálinka is.

Földesi László

Fotó: MTÜ