A Bükki Nemzeti Parkban megkezdte működését Közép-Európa legmodernebb csillagászati létesítménye, a Bükki Csillagda, amellyel egy hazánkban egyedülálló látogatóközpont jött létre.

A Bükk, illetve a Bükk-fennsík nem csak fontos turisztikai régió, hanem egyben Magyarország legnagyobb átlagmagassággal rendelkező vidéke. Speciális adottságai – mint például a különösen alacsony fényszennyezettség – teszik alkalmassá az éjszakai csillagászati észlelésekre, hiszen innen a vékonyabb levegőrétegen át az égbolt halványabb jelenségei, így a Tejút és több csillagkép is tisztán, fényesen látszanak. Nem véletlen tehát, hogy a Nemzetközi Sötétégbolt Szövetség (IDA) 2017 júniusában ezüstminősítésű csillagoségbolt-parkká nyilvánította a Bükki Nemzeti Park területét.

A Répáshután felépített Bükki Csillagda egy olyan komplex csillagászati és természetismereti látogatóközpont, amely a tudomány, az élmény, valamint az interakció hármasával, pedagógiai eszközök segítségével törekszik az ismeretek átadására. Ezt a törekvést segíti a Közép-Európában páratlan élményt nyújtó, 50 férőhelyes planetárium, ahol az égbolt csodái a nyolc méter átmérőjű kupolán jelennek meg. A több mint 100 négyzetméter nagyságú látványt négy, egyszerre működő lézerprojektor szolgáltatja 4K minőségben, de aktív szemüvegek segítségével 3D-s filmélményben is része lehet a látogatóknak.

A csillagászati megfigyelőhelyen a világ sorozatban gyártott legnagyobb (6,7 méter átmérőjű) kupolája alatt, nappal a különleges naptávcsővel biztonságosan megfigyelhető a Nap, éjszaka pedig a bolygókban és a csillagokban gyönyörködhetünk. Az esti attrakció felhős időben sem marad el, hiszen ebben az esetben alternatív csillagászati programokkal várják az érdeklődőket. Emellett a speciálisan ide kifejlesztett VR-eszközök is egyedi élményeket nyújtanak, amelyekkel a vállalkozó kedvűek repülhetnek a Bükk felett, illetve különböző küldetések részesei lehetnek az űrben vagy akár a Holdon és a Marson is. A legkülönlegesebb ezek közül kétségtelenül az a kétfős játék, amelyben a látogatók egy holdrovert vezethetnek az Apollo-18 küldetés során.

E látványosságok mellett a Bükki Csillagdában mintegy 200 négyzetméteren megtekinthető az „Éltető napunk” elnevezésű kiállítás is, amely elsősorban a Naprendszerre, illetve a központi csillagokra fókuszál. Az érdeklődők itt képet kapnak ezek kialakulásának folyamatáról, valamint a szomszédos égitestek tulajdonságairól. A naprendszerbeli látogatást két hologúla teszi teljessé, míg az élményszerű aktív ismeretszerzést többször megoldható tesztek és játékok segítik.

A kiállítás egy külön részlegében szinte minden megtudható a hullócsillagokról és a meteoritokról. Nemcsak szabad szemmel, hanem polarizációs mikroszkóp segítségével is vizsgálhatók a távoli világokból érkezett kövek, a terem középpontjában pedig egy hatalmas, 32,3 kilogramm tömegű, földbe csapódott vasmeteorit megérintésére is lehetőség nyílik.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a látogatóközpont mellett, a mészégető boksától indulva egy „Bolygótúra” elnevezésű tanösvényt is kialakított, ahol a túrázók a megtett út hosszával kiválóan érzékelhetik a Naprendszeren belüli távolságokat. A négy kilométer hosszú tanösvény mintegy két óra alatt járható be. A sárga T jelzésén haladva az állomásokon szerepelnek a planéták tulajdonságai, továbbá a terület földtani, kultúrtörténeti, növény- és állattani érdekességei és értékei is megjelennek. A Bükki Csillagdánál helyközi buszmegállót is kialakítottak, így Miskolcról, Egerből és Budapestről is átszállás nélkül megközelíthető a létesítmény.

Földesi László

Fotó: AOFK