A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Alapítvány által felkért szakmai zsűri kihirdette a révfülöpi gyermeküdülő területének teljes körű felújítására, átalakítására és bővítésének megtervezésére kiírt tervpályázat eredményét.

A Cholnoky Jenő Gyermek- és Ifjúsági Kikötő, Diáktábor évtizedeken át kereste helyét a modern világban. Valaha gróf Semsey Lászlóé volt a terület, ő építtetett a közepére egy nyaralóvillát. Az ingatlan a szocializmus évei alatt a tervhivatal üdülője volt, ám amikor megszűnt a tervgazdálkodás, megszűnt a hivatal is, s ezzel funkcióját vesztette a létesítmény. Egy darabig a Miniszterelnökség üdülője volt, de nem váltotta be az elképzeléseket, ezért pár évvel ezelőtt átvette a Mathias Corvinus Collegium azzal a céllal, hogy képzési centrumot hozzon létre az erdős, romantikus területen.

Az erre kiírt tervpályázat elvárásai között szerepelt, hogy az épületnek illeszkednie kell a természeti képbe és tükröznie kell a balatoni építészet jellegzetességeit. Még a bírálóbizottságot is úgy állították össze, hogy a helyi szempontok nagy súllyal essenek a latba a döntésben. Így lett a szakmai testület tagja többek között Krizsán András Ybl-díjas építész, a Magyar Építészszövetség elnöke, Révfülöp szülötte, Kondor Géza, a balatoni nagyközség polgármestere és Epres Róbert, a település főépítésze. A bírálóbizottság elnöke az MCC stratégiai igazgatója, Valentinyi Pál lett.

A zsűri a döntése után azt hangsúlyozta, hogy a Balaton környéki építészetnek jellegzetes karaktere van, amelyet a díjazott pályázók figyelembe vettek a tervezés során. A bírálóbizottság célja az volt, hogy megtalálja a Révfülöphöz igazodó legjobb megoldást, melyhez nagy segítség volt az alaposan végiggondolt, részletes pályázati kiírás. Ennek nyomán a helyi tradíciók és az egyetemes értékek találkozhatnak majd az elkészülő épületegyüttesben.

A létesítmény igényes kialakítása az alapítvány kiemelt projektje, hiszen az az egész MCC közösségépítését is szolgálja. Jelenleg hatezer diák tanul náluk, néhány éven belül pedig már tízezer tehetség oktatását szeretnék biztosítani. Révfülöp pedig páratlan helyszínt biztosít arra, hogy az MCC-s diákok a szakmai programok mellett az igazi Balaton-életérzéssel is megismerkedjenek.

A Mathias Corvinus Collegium egyébként 25 Kárpát-medencei és nyugat-európai helyszínen gondoskodik a legtehetségesebb magyar diákok oktatásáról. A most megtervezett révfülöpi diáktábor fontos helyszíne lesz a nyári tehetséggondozásnak és közösségépítésnek. Több száz fiatalt szeretnének itt évről évre vendégül látni, hogy az egymást kiegészítő élmények – a közösség, a sport, a balatoni kalandok – teljessé tegyék a nyári oktatási programokat.

Az idei nyári főszezonban a ma még kissé szerényebb körülmények ellenére is teljes kihasználtsággal működött a Cholnoky Jenő Gyermek- és Ifjúsági Kikötő, Diáktábor. 2022. május vége és október eleje között összesen 1014 diák, képzésben részt vevő fiatal, valamint hazai és külföldi oktató vett részt programokon. A határon túlról, Erdélyből és Kárpátaljáról is közel 200 diák érkezett, de az elmúlt hónapokban a balatoni helyszín számos oktatási-csapatépítő és szakmai programnak is otthont adott.

Az „A Fiúk Építész Stúdió” első díjas pályaművének megvalósítása Révfülöpön a diákok és oktatóik mellett, bizonyára még a helybéliek és a nyaralóközönség számára is különleges találkozási pont lesz. Ha az elképzelések megvalósulnak, nemcsak Révfülöp lesz gazdagabb egy nagyszerű közösségi központtal, de a balatoni épített örökségünk is gyarapodni fog egy hagyományokat és igényeket egyaránt tükröző komplexummal.

Földesi László

Fotó: MCC